Dietetyczne pułapki
DOROTA TRACZYK • dawno temu • 6 komentarzyCoraz więcej osób stara się, aby na talerzu lądowały wyłącznie zdrowe produkty. Obecnie panująca moda na zdrową żywność, kreowany przez media healthy lifestyle skłaniają nawet tych szczególnie opornych do zmian. Przeczytaj o 6 pułapkach dietetycznych, aby nie dać zmanipulować się przez producentów, którzy nakłaniają nas do zakupu dietetycznej żywności.
- Szybko i zdrowo. Omlet "fit" w proszku, czy niskokaloryczna zupka do kupienia na stoisku z suplementami diety. Choć często faktycznie mają niewielką ilość kalorii, produkty tego typu należą do najbardziej przetworzonej żywności. Takie produkty zawierają minimalnie pozytywny efekt lub są wręcz szkodliwe dla zdrowia ze względu na dodatek sztucznych dodatków poprawiających smak, wygląd czy zapach. Nie zapominaj, że żywność nie jest wrogiem — powinna dostarczać kalorii, które są źródłem witamin i składników mineralnych. Wysoko przetworzona żywność nie dostarcza żadnych wartości poza energią.
- Batonik FIT, bez cukru i sztucznych dodatków — znajdziemy go w wygórowanej cenie przy kasach drogerii i aptek. Drogi, bo reklamowany jako produkt najwyższej jakości wspomagający odchudzanie. Skład: na pierwszym syrop glukozowo-fruktozowy (cukier pod inną postacią!), na drugim lub trzecim miejscu — utwardzane tłuszcze. Nic dziwnego, że w smaku nie różni się od tradycyjnych batoników, skoro składem też od nich nie odbiega!
- Płatki śniadaniowe — lekkie i chrupiące musli czy pełnoziarniste płatki najczęściej mają tyle samo dodatku cukrów i tłuszczu niskiej jakości, jak każde inne płatki śniadaniowe. Większa ilość błonnika, o którym informacja jest wyeksponowana na opakowaniu nie powoduje, że produkt ma mniej szkodliwych "gratisów"! Im krótszy skład, tym lepiej dla Ciebie!
- Ciasteczka zbożowe — zamiast śniadania. Nie daj się na to nabrać, a zamiast tego wybierz tradycyjne płatki owsiane lub kaszę jaglaną. To, że wyprodukowane zostały z mniej oczyszczonego zboża nie eliminuje dodatku cukru. Cukier, poza tym, że dostarcza bezwartościowej energii, uzależnia i pozbawia nas witalności!
- Napoje dla aktywnych, wzbogacane i dietetyczne — skład: woda, cukier, aromaty, witaminy. Jeśli cokolwiek jest w stanie Cię odchudzić, z pewnością nie będzie to woda z cukrem! Jeśli jesteś aktywna i potrzebujesz doładowania podczas treningu — postaw na rozcieńczony własnoręcznie sok pomarańczowy z wodą wysokozmineralizowaną.
- Soki owocowe - nawet te, które są bez dodatków powinny znajdować się rzadko w Twoim jadłospisie. Pozbawione błonnika, są źródłem przede wszystkim szybko przyswajalnych cukrów i niewielkiej zawartości witamin. O wiele lepiej Twój organizm przyswoi i będzie korzystał z całego owocu. Warto je spożywać po treningu.
- Żywność bezglutenowa - chleby, ciastka, czekoladki — może stać się błędnie interpretowana jako dietetyczna. Niestety poza tym, że nie zawiera glutenu jest zwykle źródłem bardzo dużej ilości sztucznych dodatków, które spełniają w produkcie jego rolę — poprawiają konsystencję, elastyczność i kruchość wypieków.
- Chwila przyjemności - kisiel w kubku czy jogurt owocowy wydawać mogą się niskokaloryczną i zdrową przekąską. Nic bardziej mylnego. Namocz suszone śliwki i zmiksuj je z jogurtem, a kisiel przygotuj w domu na świeżych lub mrożonych malinach!
Jaka żywność wobec tego jest bezpieczna i zdrowa?
To te produkty, które nie wymagają reklamy! Warzywa, owoce, nieprzetworzone kasze, jaja i dobrej jakości mięso, ryby oraz nabiał. Jeśli będziesz opierać na nich dietę — z pewnością zyska na tym Twoje zdrowie i figura!
Dorota Traczyk
www.dieta-sportowca.com.pl
http://facebook.com/dietasportowca
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze